Nationella Radioundersökningen - resultat

Föregående rapportNästa rapport
Kanalandelar (%) enligt åldersgrupp
Juli - september 2022
Målgrupp: Den 9 år fyllda finskspråkiga befolkningen, hela landet.
Målgruppens storlek: 5 036 867
KanalTotalt 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio totalt100100100100100100100100
YLE totalt5120282529334971
Kommerciella totalt4980727571675129
YLE Radio 1942522715
YleX341488211
YLE Radio Suomi347101016243749
YLE Puhe12012221
YLE X3M00111100
YLE Radio Vega33111224
Aito Iskelmä21312341
Basso12221100
Classic10001111
Groove FM00300000
Helmiradio11121110
HitMix27266210
Iskelmä23212521
Järviradio41021128
Kasari11011210
LOOP18422210
Me Naiset Radio00110110
NRJ111331110
Radio City totalt10514320
Radio Dei10001011
Radio Nostalgia21031242
Radio Nova102511151614135
Radio Pooki20012113
Radio Rock5214169941
Radio SuomiPOP612911121061
SuomiRock11522110
Radio Suomi Räp01221000
TOP5101000000
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio totalt *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *173038393328174
Bauer Media totalt *2245293032312713
Övriga42645754

* = Består av olika regionala kanaler.

Radiokanalens hörbarhetsområde täcker inte hela landet.

Räckvidd per dag
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per dag. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Vecoräckvidd
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per vecka. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Lyssnartid (min/dygn)
Lyssnartid per dag.Siffran redovisas både i förhållande till hela målgruppens befolkning och till dem som lyssnat på kanalen.

Källa: Finnpanel Oy / KRT

Rapporten kan laddas ner även i CSV-form.